Pomoc prawna z urzędu / bezpłatna pomoc prawna / adwokat z urzędu / radca prawny z urzędu
Kancelaria świadczy usługi w ramach bezpłatnej pomocy prawnej, tj. pomocy prawnej świadczonej z urzędu.
Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, strona zwolniona przez sąd od kosztów sądowych w całości lub części, może domagać się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego. Natomiast osoba fizyczna, niezwolniona przez sąd od kosztów sądowych, może się domagać ustanowienia adwokata lub radcy prawnego, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Do wniosku dołącza się oświadczenie na specjalnym formularzu obejmujące szczegółowe dane o swoim stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania.
Bezpłatna pomoc prawna także dla osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych
Osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna, której ustawa przyznaje zdolność sądową, niezwolniona przez sąd od kosztów sądowych, może się domagać ustanowienia adwokata lub radcy prawnego, jeżeli wykaże, że nie ma dostatecznych środków na poniesienie kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego.
Przepisy mówią, że Sąd uwzględni wniosek, jeżeli udział adwokata lub radcy prawnego w sprawie uzna za potrzebny.
Sąd nie wybiera pełnomocnika, robi to właściwa izba/rada
Sąd nie jest władny wyznaczyć stronie konkretnego adwokata lub radcy prawnego. O wyznaczenie adwokata lub radcy prawnego sąd zwraca się do właściwej okręgowej rady adwokackiej lub rady okręgowej izby radców prawnych. Właściwa okręgowa rada adwokacka lub rada okręgowej izby radców prawnych, wyznacza adwokata lub radcę prawnego niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie dwóch tygodni, zawiadamiając o tym sąd. W zawiadomieniu właściwa okręgowa rada adwokacka lub rada okręgowej izby radców prawnych wskazuje imię i nazwisko wyznaczonego adwokata lub radcy prawnego oraz jego adres do doręczeń.
Jeżeli strona we wniosku wskazała adwokata lub radcę prawnego, właściwa okręgowa rada adwokacka lub rada okręgowej izby radców prawnych, w miarę możliwości i w porozumieniu ze wskazanym adwokatem lub radcą prawnym, wyznaczy adwokata lub radcę prawnego wskazanego przez stronę.
Możliwość złożenia wniosku o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego z urzędu w toku sprawy
Kodeks postępowania cywilnego przyznaje specjalne przywileje dla strony, która w trakcie trwania procesu złożyła wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Sąd może w takiej sytuacji wstrzymać rozpoznanie sprawy aż do rozstrzygnięcia tegoż wniosku i w związku z tym nie wyznaczać rozprawy, a wyznaczoną rozprawę odwołać lub odroczyć. W przypadku tzw. przymusu adwokackiego lub radcowskiego, termin na złożenie zażalenia biegnie dopiero od momentu doręczenia pełnomocnikowi odpisu postanowienia.