Sprawozdanie finansowe w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Sprawozdanie finansowe w spółce z o.o. to dokument kluczowy, zawierający podstawowe informacje o rocznej działalności przedsiębiorstwa w znaczeniu finansowym. Sporządzane jest według stanu na tzw. dzień bilansowy. Dla firm, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, dniem bilansowym jest 31 grudnia.

Kto musi przygotować sprawozdanie finansowe w spółce z o.o.?

Obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych posiadają:

  • przedsiębiorcy, których przepisy prawa zobowiązują do prowadzenia ksiąg rachunkowych, a więc przykładowo mające określoną formę organizacyjno-prawną czy też osiągające określone przychody.
  • Przedsiębiorcy, którzy dokonali wyboru ksiąg rachunkowych jako sposobu rozliczeń należności publicznoprawnych.

Jednym z przedsiębiorców zobligowanych do składania rocznego sprawozdania finansowego jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zgodnie z ustawą o rachunkowości w imieniu tej spółki sprawozdanie finansowe składa kierownik jednostki tak więc jej organ. W przypadku spółki z o.o. jest to oczywiście zarząd, który reprezentuje spółkę i prowadzi jej sprawy.

Etapy sporządzania sprawozdania finansowego w spółce z o.o.

  • Przygotowanie dokumentu: Termin wynosi 3 miesiące od dnia bilansowego. Przy roku obrotowym pokrywającym się z rokiem kalendarzowym termin upływa 31 marca.
  • Zatwierdzenie sprawozdania: Dokument zatwierdza walne zgromadzenie wspólników w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego, czyli do 30 czerwca.
  • Złożenie sprawozdania: Następuje przesłanie dokumentu do Krajowego Rejestru Sądowego w formie elektronicznej.

Zasady sporządzania sprawozdania finansowego w spółce z o.o.

Należy pamiętać, że zgodnie z ustawą o rachunkowości sprawozdanie finansowe sporządza się wyłącznie z języku polskim, a dane w nim zawarte ujęte są w walucie polskiej.

Sprawozdanie finansowe składa się z trzech części:

  • bilansu – określającego aktywa i pasywa według stanu na dzień kończący bieżący i poprzedni rok obrotowy
  • rachunku zysków i strat – gdzie oddzielnie określa się przychody, koszty, zyski i straty oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący i poprzedni rok obrotowy
  • informacji dodatkowej – która zawiera określenie przyjętych przez przedsiębiorcę zasad rachunkowości, w tym sposobu wyceny i zmian w stosunku do roku ubiegłego.

Załącznikami do sprawozdania finansowego będą ponadto min.

  • uchwała Walnego Zgromadzenia Wspólników zatwierdzająca sprawozdanie
  • w przypadku spółek kapitałowych sprawozdanie z działalności spółki
  • uchwała Walnego Zgromadzenia Wspólników o podziale zysku lub pokryciu straty.

Forma elektroniczna składania sprawozdania finansowego

Sprawozdanie finansowe należy sporządzić w formie elektronicznej opatrując je kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, albo podpisem osobistym. Oznacza to, że nie jest możliwe złożenie sprawozdania w formie tradycyjnej (papierowej).

Gdzie składać sprawozdanie finansowe w spółce z o.o.?

W przypadku podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego organem do którego składa się roczne sprawozdanie finansowe jest Krajowy Rejestr Sądowy.

Obecnie rejestry takie prowadzone są przy wybranych sądach rejonowych, a sądem właściwym będzie sąd prowadzący akta rejestrowe danej spółki z o.o.

Sankcje za brak sprawozdania finansowego w spółce z o.o.

Każdy przedsiębiorca powinien pamiętać, że za niezłożenie sprawozdania lub niezłożenie go w terminie prawo przewiduje różnorakie sankcje z ponoszeniem odpowiedzialności karnej za przestępstwo oraz odpowiedzialności za wykroczenie włącznie.

Ponadto wobec podmiotu, który nie zastosował się do obowiązku złożenia sprawozdania finansowego może zostać wdrożone postępowanie przymuszające, a w skrajnych przypadkach może nawet dojść do rozwiązania spółki  i wykreślenie jej z KRS.

Jak uniknąć błędów przy sporządzaniu sprawozdania finansowego w spółce z o.o.?

Dlatego ze względu na skomplikowaną niekiedy materię związaną z przygotowaniem i złożeniem sprawozdania finansowego warto pomyśleć o skorzystaniu z usług wykwalifikowanej pomocy prawnej świadczonej przez radcę prawnego, który nie tylko zabezpieczy prawidłowe wykonanie tego obowiązku, ale i udzieli rzetelnego wsparcia w przypadku podjęcia wobec przedsiębiorcy określonych sankcji na niezłożenie lub niewłaściwe złożenie sprawozdania.

Masz pytania?

radca prawny kalisz prawo gospodarcze - sprawozdanie finansowe w spółce z o.o.

Zachęcamy do kontaktu z Kancelarią:

TEL. 509 465 959
Mail: kancelaria@wardenski.pl

ul. Towarowa 1a
62-800 Kalisz


Dzielimy się wiedzą

Poznaj również inne artykuły, które dla Ciebie przygotowaliśmy:


Artykuł opracowano na podstawie: